دومین جوابیه تصویری دولت به صداوسیما در پاسخ به تحریف و تقطیع سخنان حسن روحانی در قسمت ۳۳ مستند مه‌شکن تهیه شده‌است.

براساس قانون الحاق یک ماده و دو تبصره به قانون اساسنامه سازمان صداوسیما، چنانچه در برنامه‌های پخش شده سازمان، مطالبی مشتمل بر توهین، افتراء یا خلاف واقع نسبت به هر شخص حقیقی یا حقوقی پخش شود و یا به هر نحوی اظهارات اشخاص تحریف گردد، حداقل دو برابر زمان اصل مطلب جهت پاسخگویی به شخص شاکی اختصاص می‌یابد.

در مستند مه‌شکن با تقطیع صحبت‌های حسن روحانی و نیز حذف برخی جملات سایر نمایندگان، تلاش می‌شود تا میان روحانی و وزیر دفاع وقت، تقابلی ایجاد و روحانی را فردی معرفی کند که خواهان انحلال کل ارتش و اعدام ارتشیان در ملاعام است. مه‌شکن با برجسته کردن یک جمله از روحانی و با حذف کردن جملات قبل و بعد آن، روحانی را خشن و بی‌منطق تصویر می‌کند.

روایت تاریخ نیازمند نگاهی جامع، بی‌طرفانه و مستند به منابع معتبر و متعدد و سرشار از دقت و حساسیت نسبت به تمام جزییات است. اما آن چه در مستند مه‌شکن تصویر شده روایت جانبدارانه، عجولانه، جناحی، سیاست‌زده و غیرصادقانه از تاریخ معاصر ایران است. بنظر می‌رسد برآیند پخش ۱۳ باره مستند مه‌شکن، تخریب رییس جمهور منتخب مردم و روایت مغشوش تاریخ با اهداف سیاسی و انتخاباتی است.

این جوابیه تصویری برای سازمان صداوسیما ارسال شده‌است اما این سازمان هم‌چون جوابیه تصویری اول درباره دختر آبی، از پخش جوابیه دوم نیز امتناع کرده است. لازم است یادآوری شود صدا و سیما طبق قانون موظف به پخش این جوابیه است؛ هرگونه امتناع از پخش جوابیه دولت به اتهامات مطرح شده «غیرقانونی» است.