همزمان با راه‌اندازی پایگاه اطلاع‌رسانی قوه مجریه در شورای نظارت به آدرس (scib.ir) و طرح مباحثی با دامنه مخاطب گسترده هم‌چون برنامه نود، برنده‌ باش، ستاره‌مربع‌ها و… نام شورای نظارت بر سازمان صداوسیما در خبرگزاری‌ها، سایت‌های خبری و مطبوعات بیشتر به چشم می‌خورد. اما مروری بر خبرهای تنظیم شده در رسانه‌های مختلف نشان می‌دهد شناخت رسانه‌ها از شورای نظارت محدود و تا حدودی گنگ است؛ موضوعی که در اسامی مختلفی که نسبت به این شورا به کاربرده می‌شود، قابل مشاهده است (مانند هیئت نظارت، کمیته نظارت، ناظر مجلس و دولت، اداره نظارت و…).

به منظور آگاهی رسانه‌ها و مخاطبان به اطلاع می‌رساند «شورای نظارت بر سازمان صداوسیما» بر اساس اصل ۱۷۵ قانون اساسی تشکیل شده و مجمع تشخیص مصلحت نظام، نحوه اجرای آن را به شرح زیر مشخص کرده است:

الف) ترکیب اعضای شورای نظارت بر سازمان صداوسیما
۱ – دو نفر به نمایندگی از طرف قوه مجریه به انتخاب و معرفی رییس جمهور. ( در حال حاضر دکتر حسام‌الدین آشنا و آقای علی جنتی)
۲ – دو نفر به نمایندگی از طرف قوه قضاییه به انتخاب و معرفی رییس قوه قضاییه. (در حال حاضر حجت‌الاسلام محسنی اژه‌ای و دکتر محمدجواد لاریجانی)
۳ – دو نفر به نمایندگی از طرف قوه مقننه به انتخاب و معرفی مجلس شورای اسلامی. (در حال حاضر آقایان غلامرضا کاتب و سیداحسان قاضی‌زاده هاشمی)

 

ب) نحوه انتخاب رییس و دبیر شورای نظارت بر سازمان صداوسیما
‌تبصره – شورای نظارت از بین اعضاء یک نفر را به عنوان رییس و یک نفر را به عنوان نایب رییس شورا برای مدت یک سال انتخاب می‌نماید که‌مسئولیت اداره جلسات شورا، انجام مکاتبات و ابلاغ نظرات و مصوبات شورا را بر عهده خواهند داشت و همچنین یک نفر به عنوان دبیر شورا که‌مسئولیت اداره امور دبیرخانه را عهده‌دار خواهد بود.

 

ج) مدت عضویت اعضای شورای نظارت بر سازمان صداوسیما
‌ماده ۲ – اعضاء شورای نظارت در سازمان صدا و سیما برای مدت ۲ سال از طرف قوای سه‌گانه جمهوری اسلامی ایران انتخاب می‌گردند.
‌تبصره ۱ – تجدید انتخاب اعضای شورای نظارت برای دوره‌های بعدی بلااشکال است.
‌تبصره ۲ – تعداد جلسات، ترتیب جلسات و حد نصاب لازم برای اتخاذ تصمیمات و سایر امور داخلی شورا در آیین‌نامه داخلی شورای نظارت که‌به تصویب دو سوم اعضاء شورای نظارت خواهد رسید، مشخص می‌گردد.
‌تبصره ۳ – شورای نظارت می‌تواند در صورت نیاز یک تا دو نفر را جهت تهیه گزارش در هر یک از واحدها و شبکه‌ها و مراکز تابعه انتخاب و اعزام‌نماید.

 

د) وظایف و اختیارات شورای نظارت بر سازمان صداوسیما
‌ماده ۳ – شورای نظارت که مسئولیت نظارت بر سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران را بر عهده دارد وظایف زیر را انجام خواهد داد.
۱ – نظارت بر حسن انجام کلیه امور سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران و تذکرات لازم در مورد تخلفات و انحرافات جهت اصلاح‌امور مذکور.
۲ – نظارت بر سیاستهای اجرایی که در نظر است در سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران به مرحله اجراء دربیاید و اعلام نظر اصلاحی‌شورا به رییس سازمان.
۳ – نظارت بر حسن اجراء قوانین مربوطه در سازمان صدا و سیما.
۴ – نظارت بر ایجاد و یا انحلال هر بخش، واحد شعبه و دفاتر و نمایندگی در سازمان.
۵ – نظارت بر انعقاد قراردادها و خریدهای داخلی و خارجی سازمان.
۶ – نظارت بر سایر اموری که سازمان طبق قانون بر عهده دارد و انجام می‌دهد.
۷ – گزارش منظم و مستمر از جریان امور در سازمان به مقام معظم رهبری و قوای سه‌گانه جمهوری اسلامی ایران.
‌تبصره – رییس سازمان صدا و سیما و معاونین وی و مدیران مراکز استانها و شهرستانها و دفاتر نمایندگی خارج از کشور موظف هستند در اجرای‌دقیق وظایف شورای نظارت، اطلاعات و اسناد و مدارک مورد درخواست شورای نظارت را در اختیارشان قرار دهند.
‌ماده ۴ – کلیه قوانین و مقررات مغایر با این قانون لغو بلااثر می‌گردد.
‌تبصره – این قانون از تاریخ تصویب لازم‌الاجراء است.
‌موضوع نحوه اجرای اصل ۱۷۵ قانون اساسی در بخش نظارت که در تاریخ اول مهر ماه یک هزار و سیصد و شصت و نه به تصویب مجلس شورای‌اسلامی رسیده و مورد اختلاف مجلس و شورای نگهبان قرار گرفته، در اجرای اصل یکصد و دوازدهم قانون اساسی، در جلسه روز پنجشنبه مورخ‌یازدهم مهر ماه یک هزار و سیصد و هفتاد، به شرح فوق، به تصویب نهایی مجمع تشخیص مصلحت نظام رسیده است.

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره ظرفیت‌های قانونی شورای نظارت بر صداوسیما، مقاله تاملی در ماهیت حدود وظایف و اختیارات شورای نظارت بر سازمان صدا و سیما را دانلود و مطالعه کنید.